Mike Pence i Kamala Harris podczas swojej wewnętrznej debaty odbiegli nieco od przełożonych. Kwestie koronawirusa zastąpiła niespodziewanie marihuana. Kandydaci na wiceprezydenta w żywy sposób debatowali na temat jej legalizacji w całych Stanach na szczeblu federalnym.

Zdecydowane zapowiedzi Demokratów

Kamala Harris opowiedziała się za pełną depenalizacją posiadania i zażywania marihuany na szczeblu federalnym. O ile kandydat Demokratów wygra, skasowaniu ulegnie również rejestr karny osób skazanych za przestępstwa związane z zieloną używką. To zdecydowany głos w obliczu twardego stanowiska Republikanów. Należy przy tym pamiętać o tym, że w USA bardzo istotną rolę odgrywa Senat. Listopadowe wybory mogą go zmienić na korzyść Demokratów. Prognozy w tej sprawie nie są jednak tak optymistycznie. Póki co wszystko wskazuje na to, że Senat pozostanie na najbliższą kadencję “czerwony”.

Prawo w USA

Marihuana jest obecnie traktowana jako tzw. „substancja kontrolowana” na szczeblu federalnym. Kolejne stany postanawiają jednak luzować przepisy związane z marihuaną. Kroki takie poczyniono ostatnio m.in. w Alabamie, Arkansas, Florydzie, Kentucky, Idaho, Missouri, czy też Północnej Dakocie.

Deklaracja kandydatki na wiceprezydenta z ramienia Demokratów miała silne znaczenie na tzw. rynkach konopnych.

Giełda zareagowała wzrostem

Spółki związane z produkcją konopi zareagowały żywo na zapowiedzi Demokratów (według obecnych informacji Joe Biden zostanie niemal na pewno nowym prezydentem USA). Giełda zanotowała wzrost o około 5,5 procenta, co stanowi rekord od czerwca tego roku. Rynek amerykański jest ogromny dla wszystkich podmiotów zajmujących się legalną uprawą, produkcją, czy też dystrybucją konopi indyjskich. Legalna ekspansja na całe Stany przyniosłaby ogromne dochody “zielonemu biznesowi”.

Imponujący wynik zarejestrowała m.in. firma Tilray. Kanadyjski potentat na Nasdaq wzrósł aż o 19,2 procenta. Inne spółki giełdowe mogły poszczycić się około 10-13% wzrostem wartości (Canopy Growth, Aphria, Aurora Cannabis), co również należy podkreślić.

About Author

admin

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *