Czy dojdzie do dekryminalizacji posiadania marihuany? Jest na to szansa, ponieważ w styczniu ruszyć mają konsultacje w tej sprawie. Taką informację podała Beata Maciejewska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany. To jeden z elementów pakietu projektów ustaw konopnych.

Marihuana na własny użytek ma być dozwolona

Przewodnicząca powiedziała również, iż dekryminalizacja marihuany ma dotyczyć tego, że przestanie być karane posiadanie niewielkich ilości jej suszu na własny użytek. Poza tym uregulowane mają być także kwestie marihuany leczniczej oraz konopi siewnych.

Komisja zaznacza, że choć konsultacje mają zacząć się w styczniu, to już dziś zgłaszają się przedstawiciele różnych profesji, którzy deklarują pomoc w przeprowadzaniu konsultacji oraz ludzie mający doświadczenie w tej branży.

Przewodnicząca Maciejewska zapowiada też, iż gotowy pakiet projektów ustaw zostanie złożony 20 kwietnia. Ten termin wybrano specjalnie ponieważ ten dzień jest międzynarodowym symbolem konsumpcji marihuany.

Prawo decyzji

Przypomnijmy też, że prace parlamentarnego zespołu do spraw legalizacji marihuany zaczęły się w Sejmie pod koniec 2020 roku. Składa się on z 12 posłów Lewicy, partii Zieloni, Konfederacji i Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą między innymi doprowadzić do zalegalizowania marihuany w Polsce. Argumentują to tym, że legalny dostęp do marihuany jest jednym z elementów prawa do decydowania o sobie”, i że każdy Polak powinien sam mieć możliwość zażywanie takich substancji, jakie chce.

Praca ponad podziałami

Beata Maciejewska pochwaliła też sposób pracy zespołu, który odbywa się ponad podziałami politycznymi, ponieważ każdy z jego członków wie, że temat konopi jest bardzo ważny. I to z wielu powodów, ponieważ dotyczy przemysłu, rolnictwa, polityki społecznej i zdrowia. Zrobiono już pierwszy krok w sprawie jej dostępności, ponieważ od 17 stycznia 2019 roku jest w Polsce możliwość legalnej sprzedaży medycznej marihuany. Jej zakup nie jest natomiast refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Płaci się 100 procent.

About Author

admin

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *